Peter St Onge

Category: Więc Możesz
17 lutego 2021

ekonomia dla inwestorów

Co wspiera Bitcoin

Gdy bitcoin wchodzi do głównego nurtu, obserwujemy wzrost silnych opinii na jego temat. To Mac-vs-PC świata walutowego.

Prezes JP Morgan, Jamie Dimon, znany ze zdobycia 25 miliardów dolarów ratunku dla podatników, uważa, że ​​bitcoin to oszustwo. Noblista ekonomista Robert Shiller uważa, że ​​to „moda i bańka.

Zawsze zabawny Paul Krugman uważa, że ​​bitcoin to strata energii elektrycznej. A strateg Blackrock Turnhill boi się go wycenić, ponieważ twierdzi, że bitcoin nie ma „nieodłącznej wartości.

Z drugiej strony są ludzie, którzy faktycznie posiadają i używają bitcoinów. Hodlers, [Hold On for Dear Life], którzy często są pasjonatami cyber-walut. Jak dotąd mieli bardzo rację i nie przeszkadza im to, że świat się dowie.

Obie strony są oddalone od siebie o wiele mil: sceptycy uważają, że bitcoin i inne cybercoiny są jak tulipany pływające w wężowym oleju na złudzeniach anarchistów zamieszkujących piwnice. Podczas gdy anarchiści mieszkający w piwnicach, z których niektórzy mieszkają obecnie na jachtach w Monako, uważają, że cyberwaluty to fala przyszłości. Fala, która zdetronizuje własne papierowe pieniądze diabła, wraz z niewinnym, choć barbarzyńskim reliktem, złotem.

Obejrzyj wideo.Więc kto ma rację? Czy to cybertulips, czy też dolar amerykański zostanie zmiażdżony, jak Amazon niszczący księgarnię?

Dzisiaj zamierzam odnieść się do jednej z głównych obaw krytyków, że nic nie „wspiera bitcoina. Do tego właśnie dążyła Turnhill bez „nieodłącznej wartości i jest to fundamentalne błędne wyobrażenie o tym, jak działają waluty.

Kluczem jest tutaj waluta – jak wszystko inne w gospodarce, w tym towary, usługi lub aktywa – nie bierze swojej ceny na podstawie jakiejś mitycznej „wartości wewnętrznej. Ceny pochodzą raczej z prostej podaży i popytu. Podaż to ilość pieniądza w obiegu, a popyt to to, ile ludzie tego chcą. W przypadku walut ludzie domagają się ich z dwóch głównych powodów: umożliwienia transakcji i zachowania wartości – oszczędności.

Oznacza to, że każda cenna waluta, w tym bitcoin, ma wartość z tego prostego powodu, że oferuje pakiet funkcji, który dla niektórych osób przewyższa konkurencyjne waluty, dla niektórych transakcji lub dla pewnych oszczędności. Walutą, którą należy pokonać za bitcoin, są oczywiście dolary fizyczne, dolary elektroniczne oraz, w mniejszym stopniu, złoto lub nowe waluty cybernetyczne z lepszymi funkcjami.

Wartość pochodzi z użyteczności, a nie z topieniaPo pierwsze, co to znaczy „z powrotem walutę? Termin pochodzi z dawnych czasów, kiedy papierowe pieniądze można było wymienić na coś, co można upuścić na stopę – zazwyczaj złoto lub srebro. Zabierasz swój papier do banku i wymieniasz go na złoto – w przypadku dolara amerykańskiego za 20 dolców kupowałoby się uncję złota.

Otóż, ten świat dawno już minął; najpierw Fed, a potem Richard Nixon odrzucił poparcie. Dlatego dzisiaj dolara nie można wymienić na żaden towar zabezpieczający – jeśli przekażesz go bankowi, dadzą ci po prostu kolejnego dolara w jego miejsce i nadadzą ci zabawny wygląd.

Oczywiście nadal możesz kupić złoto za dolary, tak jak możesz kupić samochód lub przyjemną noc na mieście. I prawdopodobnie zauważyłeś, że 20 dolców nie kupuje już uncji złota ani, jeśli o to chodzi, nie zapewnia przyjemnego wieczoru w mieście, chyba że twoja randka lubi McDonalds.

W przypadku bitcoina, podobnie jak dolara, nie ma za nim dokładnie nic. Nie możesz „wymienić bitcoina na uncje złota. I tak jak za dolara, za bitcoin można kupić różne rzeczy – kawę, samochód, dom. I oczywiście, w przeciwieństwie do dolara, bitcoiny wzrosły, a nie spadły, więc możesz dziś kupić bardzo przyjemny wieczór w mieście z bitcoinem.

Cofając się na chwilę, jeśli nauczyliśmy się jednej rzeczy z budzącego wielkie obawy utraty papierowych pieniędzy, to to, że wsparcie miało zaskakująco mało znaczenia. Ma to znaczenie dla kontrolowania inflacji, tak, ale nie dla faktycznej ceny waluty: dolary, funty, jeny nadal mają wartość dziesiątki lat po całkowitym wycofaniu wsparcia.

Wsparcie jest więc miłe, ale przytłacza je podaż i popyt. Tak jak główną wartością łopaty jest jej zdolność do kopania brudu, a nie wartość stopienia jej żelaza, tak główną wartością danej waluty jest możliwość dokonywania transakcji i oszczędzania. Popyt na transakcję reprezentujący to, co masz w portfelu, a popyt na oszczędności – to, co masz w banku lub pod łóżkiem, jeśli tak się zmieniasz.

Wartość jest w oku patrzącegoTeraz zauważ, że waluta nie musi wygrywać we wszystkim; po prostu musi być najlepszy dla niektórych transakcji, dla niektórych zastosowań oszczędnościowych i tylko dla niektórych osób. Jeśli tak, to ma wartość – jest coś warte. Konkretnie, ile wartości zależy od liczby osób, liczby transakcji, ile oszczędności, a wszystko to w zestawieniu z podażą w obiegu. Jeśli z drugiej strony nikt nie używa waluty do dokonywania transakcji lub oszczędzania, to tak, jest to bezwartościowe.

W następnym filmie poświęconym bitcoinom przejdę do rzeczywistych liczb, pytając dokładnie, jakie transakcje lub oszczędności najlepiej pasują do bitcoina, innych kryptowalut lub złota. Ale na razie chodzi o to, że biorąc pod uwagę jego quasi-stałą podaż, bitcoin ma wartość nie ze względu na tulipany lub ponzi, a raczej dlatego, że jest przydatny dla niektórych osób do niektórych transakcji lub pewnych oszczędności.

Jeśli chodzi o samą debatę, ponieważ widzimy, że użycie bitcoina stale rośnie wraz z ceną, nie ma nic zasadniczo dziwnego ani niepokojącego rosnącą ceną bitcoina, nawet biorąc pod uwagę, że krótkoterminowe bańki zawsze mają miejsce na rynkach finansowych. Wreszcie, wyjmując kryształową kulę, wynika z tego, że długoterminowa cena bitcoina będzie po prostu podążać za tym popytem: mniej lub więcej transakcji, więcej lub mniej oszczędności, dla większej lub mniejszej liczby ludzi.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy