Kiedy zakończę spłatę pożyczki? Jak się dowiedzieć

17 lutego 2021

Nie ma nic lepszego na twojej finansowej podróży niż dzień, w którym spłacasz pożyczkę.

Niezależnie od tego, czy chodzi o kartę kredytową, potrzebę refinansowania pożyczki studenckiej, czy hipotekę, powinieneś świętować wielką wygraną w spłacie pożyczki.

Najlepszą częścią spłaty pożyczki jest świadomość, że to jeden dolar mniej, który jesteś winien komuś innemu.

Drugą najlepszą częścią spłaty pożyczki jest świadomość, że możesz wiedzieć, że możesz zainwestować tego samego dolara w swoją przyszłość – budując fundusz awaryjny, oszczędzając na jakiś cel lub odkładając go na emeryturę (oczywiście w funduszach indeksowych).

Ustalenie daty spłaty pożyczki

Czasami może się wydawać, że spłacenie pożyczki trwa wieczność, zwłaszcza jeśli jesteś w stanie spłacać minimum każdego miesiąca.

Chociaż z pewnością istnieją sposoby na przyspieszenie spłaty pożyczki – zwiększenie płatności lub przeznaczenie jakichkolwiek zysków na poczet pożyczki – warto dokładnie wiedzieć, kiedy skończysz spłacać pożyczkę.

Wiedza o tym, kiedy skończysz spłacać pożyczkę, ma dla Ciebie dwie rzeczy:

 1. Daje ci zrozumienie, jak długo ta pożyczka będzie istnieć
 2. Daje ci wgląd w to, co musisz zrobić, jeśli chcesz szybciej spłacić pożyczkęKalkulatory finansowe, których powinieneś używać

  Aby obliczyć, kiedy skończysz spłacać pożyczkę, możesz wypróbować kilka kalkulatorów.

  Bankrate ma na przykład świetny kalkulator kredytów studenckich. Po prostu wprowadź kwotę pożyczki, długość pożyczki (lata lub miesiące) i roczną stopę procentową. Otrzymasz zestawienie miesięcznych płatności wraz z harmonogramem amortyzacji – wykres, który pokazuje dokładny miesiąc spłaty pożyczki, kwotę przeznaczoną na kapitał i odsetki oraz kwotę pozostałą do spłaty pożyczki.

  Credit Karma ma własny kalkulator spłaty zadłużenia, za pomocą którego możesz obliczyć, ile czasu zajmie spłata karty kredytowej. Wprowadź należne saldo, stopę procentową i spodziewaną miesięczną płatność lub czas, w którym chcesz spłacić kartę kredytową, a dowiesz się, ile to będzie Cię kosztować (i ile czasu zajmie zapłacić, jeśli podałeś miesięczną kwotę płatności).

  Jak już pisałem wcześniej, dopłata do kredytu hipotecznego może zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy – zwłaszcza w ciągu 30 lat. Spłacamy co dwa tygodnie spłaty kredytu hipotecznego, co pozwoli nam zaoszczędzić prawie 40 000 dolarów i 8 lat na naszym kredycie. Kalkulator kredytu hipotecznego Bankrate’s Biweekly może za Ciebie rozłożyć liczby.

  Chociaż kalkulatory te koncentrują się na dolarach amerykańskich, istnieją również międzynarodowe kalkulatory finansowe. Jeśli jesteś w Norwegii, możesz obliczyć harmonogram spłaty kredytów konsumenckich na stronie norskkreditt.no. W Europie CCPC udostępnia kalkulator pożyczki w euro. A w Australii Aussie ma kalkulator spłaty kredytu hipotecznego.

  Podejmowanie kolejnych kroków

  Teraz, gdy już wiesz, KIEDY Twoja pożyczka zostanie spłacona, ważne jest, aby podjąć kolejny krok i poważnie zobowiązać się do jej spłaty.

  Chociaż może się zdarzyć, że nie masz innej opcji niż płacenie minimalnej płatności co miesiąc, zrób wszystko, co możesz, aby przyspieszyć termin płatności: ogranicz styl życia tam, gdzie możesz i wykorzystaj te oszczędności jako płatności, sprzedawaj rzeczy, których nie potrzebujesz i wykorzystaj wszelkie zyski jako dodatkowe płatności.

  Pamiętaj: nie ma nic lepszego niż spłata kredytu. Kiedy już poczujesz to uczucie, będziesz wiedział dlaczego.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy