Jaka jest różnica między oprocentowaniem kredytu hipotecznego a apr

Jaka jest różnica między oprocentowaniem kredytu hipotecznego a apr
Category:
16 października 2020

Wybór odpowiedniego oprocentowania kredytu hipotecznego ma kluczowe znaczenie i może pomóc w zaoszczędzeniu ogromnych ilości pieniędzy. Trzeba wybrać stawkę, którą można wygodnie doliczyć do miesięcznych wydatków mieszkaniowych. Jedną z ważnych rzeczy, które musisz wiedzieć kupując kredyty hipoteczne, jest to, jak skutecznie porównać oprocentowanie kredytu hipotecznego i RRSO czyli roczną stopę procentową.

Co to jest oprocentowanie kredytu hipotecznego?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to stopa procentowa stosowana do kwoty pożyczki w celu obliczenia kwoty odsetek należnych pożyczkodawcy miesięcznie. Stawka ta może być stała lub regulowana w zależności od rodzaju zaciągniętego kredytu hipotecznego.

Stała stawka nie zmienia się w czasie; pożyczkodawca może jednak zmienić stopę procentową w okresie trwania zaciągniętej pożyczki. Regulowana stopa procentowa jest nazywana kredytem hipotecznym o zmiennej stopie procentowej (ARM), co oznacza, że ​​oprocentowanie może wzrosnąć lub spaść w określonych okolicznościach.

Istnieją limity, które regulują zmiany, które mogą wprowadzić pożyczkodawcy. Większość ARM ma stałe stawki przez kilka lat, które później zmieniają się na stawki regulowane.

Hipoteki składają się z kwoty głównej i oprocentowania. Oprocentowanie to prowizja w wysokości%, a kwota główna to kwota pożyczki. Spłata odsetek powoduje zmniejszenie kwoty głównej. Stawki ustalane są według następujących kryteriów:

 • Kwota do pożyczki
 • Kwota oszczędności
 • Lata na spłatę pożyczki
 • Rodzaj wybranej pożyczki
 • Efektywność w opłacaniu rachunków

Kiedy ubiega się o pożyczkę, pobierane stawki mogą być zmienne lub zablokowane. Zmienna stopa procentowa oznacza, że ​​można ją zmienić przed zatwierdzeniem pożyczki, jest to zależne od sił rynkowych, które wpływają na stopę procentową.

Zablokowana stopa procentowa może być stosowana w zestawach po 30, 45 i 60 dni, blokuje określoną stopę procentową w dół, która nie może się zmienić niezależnie od sił rynkowych. Dodatkową opłatę można uiścić po upływie dni przed zakończeniem procesu akceptacji kredytu.

Co to jest APR (roczna stopa procentowa)?

RRSO czyli Roczna Stopa Oprocentowania odnosi się do całkowitego oprocentowania kredytu hipotecznego oraz dodatkowych opłat poniesionych przy nabyciu kredytu. Przeważnie obejmuje zarówno opłaty pożyczkodawcy, jak i opłaty za wycenę, ale czasami opłaty pożyczkodawcy są obliczane w RRSO, a innym razem opłata za wycenę nie. Ta opłata jest płacona co roku i uwzględnia wszystkie następujące elementy:

 • opłaty za kartę kredytową
 • oprocentowanie z góry
 • opłaty rozliczeniowe
 • opłaty początkowe
 • opłaty za zamknięcie
 • składka na ubezpieczenie kredytu hipotecznego

Mówiąc najprościej, oznacza to całkowity koszt pożyczki w ciągu roku. Jest to doskonałe narzędzie do porównywania dostępnych produktów finansowych, ponieważ jest bardziej kompleksowe niż stopa procentowa. Jest to prawdziwy wskaźnik całkowitego kosztu kredytu. Nazywa się to wielkim czynnikiem przewodnim przy zaciąganiu pożyczek. Jednak podczas porównywania produktów finansowych porównaj interesy z odsetkami, a APR z RRSO.

Różnice między oprocentowaniem kredytu hipotecznego a RRSO

Definicja oprocentowania kredytu hipotecznego i RRSO

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to stopa oprocentowania pożyczki udzielonej przez pożyczkodawcę. RRSO to całkowity roczny koszt pożyczki obejmujący stopy procentowe i inne opłaty.

Co to jest?

Oprocentowanie kredytu hipotecznego to opłata pobierana od pożyczonego kapitału. RRSO to efektywna stopa procentowa, za pomocą której można porównywać różne pożyczki.

Czas oprocentowania kredytu hipotecznego i RRSO

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest wypłacane co miesiąc, a RRSO co roku. Całkowita stawka kredytu hipotecznego jest obliczana co roku, a następnie dzielona przez 12, aby uzyskać miesięczne raty. Początkowo oba są jednak obliczane w ujęciu rocznym.

Korzystanie ze stopy kredytu hipotecznego i RRSO

APR można wykorzystać do efektywnego porównania kosztów różnych pożyczek. Dzieje się tak, ponieważ daje lepszy obraz całkowitych poniesionych wydatków. Oprocentowanie kredytu hipotecznego to jedynie opłata pobierana miesięcznie od pożyczonej kwoty.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego jest zwykle niższe niż APR. Dzieje się tak, ponieważ RRSO zawiera zarówno stopę procentową, opłaty za zamknięcie kredytu hipotecznego, jak i dodatkowe opłaty poniesione w trakcie procesu zaciągania pożyczki.

Elastyczność w zakresie oprocentowania kredytu hipotecznego i RRSO

RRSO zmienia się, gdy ktoś sprzedaje lub refinansuje. Dzieje się tak, ponieważ różne procesy wiążą się z różnymi kosztami i opłatami. Oprocentowanie kredytu hipotecznego pozostaje takie samo, jeśli oprocentowanie jest stałe.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy