Jak zbadać akcje przed zainwestowaniem

17 lutego 2021

Bycie zatrudnionym jako analityk ds. Badań giełdowych nauczyło mnie kilku rzeczy o tym, co trzeba zrobić, aby znaleźć dobre akcje do zainwestowania. Nauczyło mnie, że chociaż akcje wielu firm na papierze wyglądają tanio lub atrakcyjnie, to zwykle nie bez powodu są one tanie. Jeśli chcesz zbadać spółkę akcji, w którą chcesz zainwestować, zanim pociągniesz za spust i kupisz, oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.

Dobre akcje kontra dobra firma

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o znalezieniu dobrej inwestycji, jest różnica między dobrymi akcjami a dobrą firmą. Moim zdaniem chcesz inwestować tylko w dobre firmy. Dobre firmy mogą, ale nie muszą być dobrymi akcjami w danym momencie. Pozwólcie, że rozwinę, podając przykład. Załóżmy, że istnieje firma, która handluje tylko kilkoma krotnymi zyskami i wygląda na to, że może podwoić lub potroić cenę, jeśli akcje są w stanie dogonić te same wielokrotności wyceny innych spółek z grupy porównawczej. Może to wyglądać na dobry towar, ponieważ jest tani i wydaje się mieć duży potencjał. Jednak prawie w każdym przypadku firma, która handluje za naprawdę niską cenę, to akcje naprawdę niskiej jakości. Widziałem to setki razy, a nawet kusiło mnie, aby zainwestować w te tanie akcje. Rezultat rzadko jest bardzo dobry.Coś jak stary dodatek „dostajesz to, za co płacisz.

Drugą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że być może znalazłeś świetną firmę, w którą chcesz zainwestować. Przeprowadziłeś badania i nie możesz znaleźć żadnych powodów, dla których firma mogłaby się załamać, a wzrost i jakość wyglądają świetnie. Nie oznacza to, że akcje są dobrą inwestycją. Na przykład, jeśli pamiętasz, kiedy Google, ukochana osoba z Wall Street, pojawiła się na giełdzie wiele lat temu. Akcje szybko wzrosły ze 100 do 600 dolarów, a wzrost był świetny. Jeśli jednak kupiłeś akcje za 600 USD, musisz poczekać około 5 lat, zanim urosną do tej wyceny. Dzieje się tak, ponieważ tak wiele osób często zazdrości i pożąda wielkich firm, że ich wyceny idą w parze. Dobra wiadomość jest taka, że ​​większość wielkich firm w końcu będzie miała okazję, gdy będą one również świetnymi akcjami do kupienia.Znalezienie świetnej firmy, którą niewielu ludzi jest zainteresowanych, jest prawdopodobnie najlepszym sposobem na zarabianie pieniędzy.

Zbadaj model biznesowy i trendy

Jest to oczywiste, ale wiele osób ma tendencję do pomijania biznesu i trendów firmy, w którą chcą inwestować. Po prostu spójrz na firmę, którą badasz i zobacz, jaki model biznesowy stosuje. Dowiedz się, czy jest zrównoważony i jakie mają zalety. Przyjrzyj się też wszystkim trendom wpływającym na tę branżę i firmę i upewnij się, że firma, którą badasz, może wyprzedzić konkurencję. Możesz znaleźć takie informacje, czytając artykuły z wiadomościami branżowymi, dokumenty firmowe od Twojej firmy i innych rówieśników, a także wyszukując badania inwestycyjne od swojego brokera lub innego źródła. Poszukaj firm, które mogą kontynuować wzrostowe trendy zarówno w sprzedaży, jak i wzroście zysków przez co najmniej 5 następnych lat.

Wszystko zależy od zarządzania

Nie żartuję, mówiąc, że najważniejszym zasobem firmy jest jej zespół zarządzający. Jeśli mi nie wierzysz, spójrz tylko, co stało się z Apple, gdy Steve Jobs przejął władzę (i kiedy odszedł). Zanim kupisz jakiekolwiek akcje, upewnij się, że kierownictwo ma możliwość prowadzenia firmy równie dobrze lub lepiej niż inne firmy z ich grupy. Można to zrobić na kilka sposobów, ale najlepiej przyjrzeć się biografiom kierownictwa, które można znaleźć w wielu źródłach.

Na przykład, powiedzmy, że chciałem dowiedzieć się więcej o jednym z menedżerów firmy sBioMed, którą badałem. Zacząłbym od znalezienia Stephena MacMillana na linkedin. Następnie szukałbym niezależnych biografii na Stephenie MacMillanie za pomocą Google i sprawdzałem strony takie jak wikipedia. Wreszcie chciałbym odwiedzić internetowe dokumenty SEC, aby znaleźć więcej informacji na temat tej osoby. Czytając wszystkie te artykuły i znajdując inne powiązane artykuły z wiadomościami lub informacje prasowe, powinieneś być w stanie poznać reputację i umiejętności tej osoby. Zrób to dla jak największej liczby menedżerów, aby upewnić się, że zespół zarządzający, w który inwestujesz, jest taki, który poradzi sobie zarówno z dobrymi, jak i złymi czasami z jak największą klasą i starannością.

Zrób więcej badań giełdowych

Nie przestawaj jeszcze. Kontynuuj badanie, przeglądając wszystkie witryny finansowe i zagłębiając się w takie rzeczy, jak szacunki zarobków, średni wolumen obrotu, kapitalizacja rynkowa, fundusze, które przechowują te akcje, zyski i historię przychodów, wyniki w porównaniu z innymi, wyniki w porównaniu z całym rynkiem akcji. Przyjrzyj się każdemu szczegółowi i upewnij się, że wszystkie elementy układanki pasują do siebie. Jeśli po zakończeniu nie znajdziesz żadnych dużych znaków zapytania, prawdopodobnie nauczyłeś się wyszukiwać akcje i być może jesteś gotowy, aby je kupić.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy