Jak wycenić bank

Category: Mieć Pewność
17 lutego 2021

Wycena banku różni się od wyceny innych rodzajów akcji. Wiedząc, że większość inwestorów (nawet profesjonalnych!) Nie wie, jak wycenić banki, ten artykuł ma na celu wyjaśnienie w stosunkowo prosty sposób, jak wycenić akcje banków.

Krok 1

Kiedy inwestujesz w bank, nie inwestujesz w fabryki ani w leasingodawców. W większości nie są tak zależni od zarządzania. Kiedy inwestujesz w banku, inwestujesz w grupę ludzi korzystających z określonego systemu zarabiania pieniędzy, który jest całkowicie zależny od działań, które te osoby podjęły, podejmują i będą podejmować.

Większość banków zarabia większość swoich pieniędzy, pożyczając swoje oszczędności dobrym lub mniej dobrym pożyczkobiorcom. Banki są pod pewnymi względami podobne do funduszy hedgingowych. Obaj obstawiają zakłady i obaj używają dźwigni (Cóż, nie wszystkie fundusze hedgingowe używają dźwigni, ale masz rację?). Najważniejsza różnica polega na tym, że inwestorzy / oszczędzający, którzy mają depozyty zabezpieczone przez FDIC (250 000 lub mniej), nie są narażeni na ryzyko utraty kapitału. Jednak podobnie jak fundusz hedgingowy, jeśli bank zrobi wystarczająco dużo złych zakładów, bankrutuje. To jest prosty i ważny fakt.

Jak widzieliśmy podczas kryzysu finansowego z 2008 r., Kilka złych zakładów może zrujnować całą instytucję, jeśli jej dźwignia finansowa (dług / pożyczone pieniądze) jest wystarczająco wysoka.

Krok 2

Podejmując decyzję o zakupie akcji banku, analiza powinna obejmować 2 etapy:

Po pierwsze (być może po przeprowadzeniu pobieżnych badań) musisz mieć pewność, że kierownictwo podejmowało dobre decyzje dotyczące przeszłości i podejmuje dobre decyzje w chwili obecnej. Innymi słowy, musisz upewnić się, że ich model biznesowy / strategia była skuteczna w przeszłości i będzie stabilna w przyszłości. Zawsze będzie ryzyko, ale w ten sposób je zminimalizujesz.

Po drugie, musisz upewnić się, że kupujesz bank po atrakcyjnej wycenie.

Możesz podsumować te dwa kroki w następującym zdaniu: Musisz upewnić się, że kupujesz dobre aktywa po dobrej cenie. Dobry bank musi mieć dobre aktywa, więc jakość banku i jakość aktywów idą w parze.

Więc czym dokładnie są aktywa banku? Z pewnością mają wszystkie budynki, w których znajdują się ich oddziały, ale ich głównym aktywem są pożyczki udzielone lub zakupione oraz papiery wartościowe. Ponieważ aktywa są pożyczkami, ustalenie, czy aktywa są dobre, wymaga ustalenia, czy pożyczki i inne zabezpieczenia są dobre. To jedna z rzeczy, która sprawia, że ​​wycena banku różni się od wyceny większości innych akcji.

Krok 3

To prawdopodobnie powinien być twój pierwszy krok. Zanim zaczniesz określać „bezpieczeństwo aktywów banku i po jakiej cenie chciałbyś je kupić, musisz wiedzieć, czy chcesz je kupić w pierwszej kolejności, prawda?

Rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

Stopa dywidendy (Czy chcesz dywidendy, czy nie? Jak wysoka? Czy to jest bezpieczne?)

Lokalizacja, którą lubisz (na przykład, czy czujesz się komfortowo z posiadaniem banku w Nigerii? Egipcie? Korei? Możesz, ale nie musisz).

Długoterminowy zwrot z kapitału.

Rodzaj banku / kapitalizacja rynkowa (mała lub duża).

Krok 4
 1. DOBRA JAKOŚĆ BANKU / AKTYWÓWZwrot z kapitału jest mniej ważny w przypadku akcji banków niż w przypadku innych sektorów pozabankowych. W mniejszym stopniu jest też wskaźnikiem jakości firmy. Dlaczego to? Bank z bardzo wysokim zwrotem z kapitału, wynoszącym 27 lub 35 procent, prawdopodobnie realizuje dość ryzykowną strategię (ryzykowne pożyczki lub wysoce lewarowane). Może to również oznaczać, że bank ma bardzo małe rezerwy kapitałowe lub rezerwy na złe pożyczki. Nie zrozumcie mnie źle, istnieje kilka banków o wysokim wzroście i stosunkowo wysokich zwrotach z kapitału, które nie podejmują tak dużego ryzyka, ale to nie jest norma. Niemniej jednak wysoki zwrot z kapitału jest dobrym znakiem TYLKO wtedy, gdy bank mądrze wykorzystuje swoje oszczędności.

  -Pożyczki niewypłacalne lub z utratą wartości-

  Ta informacja jest bardzo ważna. Jeśli liczba jest wysoka, na przykład 5% lub więcej, oznacza to, że bank udzielał pożyczek niewłaściwym osobom. Odsetek OK wynosiłby około 1% i 2%. Im wyższa dźwignia, tym więcej szkód wyrządza ta liczba.

  Obserwowanie zmian zachodzących z roku na rok może dać wyobrażenie o tym, czym zajmowało się kierownictwo.

  Współczynnik kapitałowy poziomu 1 (lub tylko rezerwy kapitałowe banków) –

  Jest to kwota, której bank nie pożycza. Jest to dobre w przypadku, gdy ludzie wyciągają pieniądze z banku i zmniejsza ogólne ryzyko w działalności biznesowej. Co być może ważniejsze, banki o wysokim poziomie kapitału są zwykle równie konserwatywne we wszystkich innych aspektach działalności! Jeśli chodzi o banki, chcesz być konserwatywny. Powinieneś szukać rezerw kapitałowych w wysokości 10% lub więcej.

  To także dobry pomysł, jeśli bank planuje akwizycje.

  -Rezerwy na straty lub Rezerwy na straty kredytowe-

  To samo w sobie nie jest takie ważne, ale jeśli bank je zwiększa, może spodziewać się złej sytuacji. Najczęściej sytuacja ma miejsce. Z tego powodu ważne jest, aby porównać zmiany z roku na rok na tej liczbie, która jest zwykle wyrażana w procentach. Należy pamiętać, że wzrost z 0,1% do 0,2% niekoniecznie jest złą wiadomością, ponieważ obie liczby są niskie. Wszystko powyżej 2 i możesz być prawie pewien, że na horyzoncie pojawiają się złe wieści.

  Krok 5
  1. ATRAKCYJNA WYCENAJak więc wycenia się bank / akcje banku?

   Kiedy wyceniasz bank, pewne informacje finansowe zyskują na wartości, a inne tracą na wartości. Ponadto niektóre informacje są głównie wykorzystywane wyłącznie przez banki i inne instytucje finansowe.

   Oto kilka przykładów rzeczy, na które należy zwrócić uwagę w banku:

   Przy wycenie banku, cena w stosunku do konkretnej wartości księgowej jest ważniejsza niż w przypadku większości innych akcji. Co więcej, prawdopodobnie powinieneś użyć ceny do namacalnego kapitału zwykłego, ponieważ obejmuje on również akcje uprzywilejowane, które w zasadzie są również długiem. Wiele banków lubi emitować akcje uprzywilejowane. Ma to kluczowe znaczenie w obecnych warunkach (lata 2008-2009-2010), ponieważ do banków napływało dużo pieniędzy z „ratowania w formie akcji uprzywilejowanych. Im niższy stosunek ceny do wartości książki lub kapitału rzeczowego, tym bank będzie tańszy lub bardziej uczciwie wyceniony. Należy pamiętać, że dobre perspektywy często wymagają premii na rynku, więc niektóre z najlepszych banków zawsze notują droższe wyceny. W wycenach używam „tańszych i „drogich,ponieważ zależą one od oka obserwującego i ram czasowych inwestora. Historycznie rzecz biorąc, banki normalnie handlowały po ponad 3,5-krotności wartości księgowej, więc można to wykorzystać jako punkt odniesienia.

   Ponadto banki mają inne wspólne wskaźniki wartości z innymi akcjami:

   Wskaźnik PEG Wskaźnik PE Terminowy PE Dywidenda

   Dla wszystkich tych wskaźników (z wyjątkiem dywidendy!) Im niższy uzyskasz, tym lepiej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy