Jak długo trwa międzynarodowy przelew bankowy?

17 lutego 2021
TransferWise
Niezależnie od tego, czy często podróżujesz po świecie, masz przyjaciół lub rodzinę mieszkających w innym kraju, czy może prowadzisz interesy za granicą, w pewnym momencie swojego życia może być konieczne dokonanie międzynarodowego przelewu. A pieniądze to trudny temat dla wielu ludzi – jeśli nie otrzymają ich na czas, prawdopodobnie o tym usłyszysz. Ile czasu zajmuje wysłanie pieniędzy za granicę za pomocą międzynarodowego przelewu bankowego? Niestety nie ma jednej, prostej odpowiedzi na to pytanie. Ale ten przewodnik powinien dać ci dobre wyobrażenie o tym, czego się spodziewać po osi czasu, kiedy wykonujesz swój pierwszy międzynarodowy przelew bankowy.

W tym artykule znajdziesz:

 • Jak działają międzynarodowe kable w pierwszej kolejności
 • Jak długo trwają międzynarodowe przelewy wraz z popularnymi bankami i ich terminami zakończeniaJak długo trwają przelewy międzynarodowe z TransferWise – co może przyspieszyć transfer pieniędzyIle czasu zajmuje otrzymanie przelewu międzynarodowegoJakie czynniki mogą spowolnić transfer i co możesz zrobić, aby temu zapobiecJak działają międzynarodowe przelewy bankowe?

  Międzynarodowe przelewy bankowe są zwykle realizowane w sieci SWIFT. SWIFT oznacza Towarzystwo Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej i jest to bezpieczny system przesyłania wiadomości, którego banki używają do szybkiego przesyłania sobie nawzajem informacji, w tym instrukcji dotyczących międzynarodowych przelewów bankowych. Sieć SWIFT obejmuje ponad 10 000 banków i instytucji finansowych w ponad 200 krajach, ale nie obejmuje wszystkich banków.

  System SWIFT działa trochę jak linie lotnicze. Polecenia przelewu są wysyłane z banku nadawcy do banku odbiorcy, ale nie zawsze bezpośrednio – czasami polecenia przelewu muszą po drodze przejść przez kilka banków pośredniczących. Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje pieniądze nie są w rzeczywistości wysyłane za pośrednictwem SWIFT, a jedynie instrukcje dotyczące ich potrącenia z konta bankowego i dodania do konta bankowego odbiorcy.

  Ogólnie rzecz biorąc, wykonanie przelewu międzynarodowego jest dość prostym procesem, chociaż proces ten będzie się różnić w zależności od banku, z którego korzystasz. Niektóre banki umożliwiają dokonywanie zleceń przelewów międzynarodowych online, za pośrednictwem aplikacji mobilnej lub przez telefon, podczas gdy inne wymagają formularzy faksowych lub pocztowych, a wiele z nich wymaga nawet osobistej wizyty w oddziale.

  Przed złożeniem wniosku o przelew musisz również zebrać niezbędne informacje, które również będą się różnić w zależności od banku. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku zwykłego międzynarodowego przelewu bankowego powinieneś wiedzieć:

  • Nazwa i adres banku odbiorcy
  • Numer konta odbiorcy lub IBAN (międzynarodowy numer konta bankowego)Kod BIC / SWIFT banku odbiorcyKwota przelewu i waluta, w jakiej powinien zostać otrzymanyPowód przeniesieniaKto będzie płacił opłaty (zazwyczaj możesz zdecydować się na samodzielne opłacenie wszystkich opłat, podzielenie się z odbiorcą lub zlecenie ich pokryciu przez odbiorcę)Mówiąc o opłatach, generalnie istnieją również opłaty związane z dokonywaniem przelewów SWIFT. Prawdopodobnie Twój bank pobierze opłatę za wychodzące przelewy międzynarodowe, a każdy z banków pośredniczących ma prawo do opłaty potrąconej z kwoty przelewu. Bank odbiorcy zwykle pobiera również opłatę za przychodzące przelewy międzynarodowe.

   A jeśli waluta będzie musiała zostać wymieniona, jeden z banków pośredniczących prawdopodobnie dokona konwersji po wyższym kursie wymiany, dodatkowo osiągając zysk dla siebie. Średni spread wynosi 4-6%, co może się sumować.

   Tak więc, chociaż system SWIFT jest bezpiecznym sposobem wysyłania zleceń na międzynarodowe przelewy pieniężne, możesz zobaczyć, jak mogą się sumować koszty tego wykonania.

   Jak długo trwa międzynarodowy przelew bankowy? Czy jest średni czas?

   Oprócz opłat, które mogą szybko się sumować, międzynarodowe przelewy mają jeszcze jedną wadę – nie zawsze są tak szybkie, jak sugeruje ich nazwa. Generalnie proces wysyłania przelewu jest jednym z najszybszych i najłatwiejszych etapów. Musisz zebrać niezbędne informacje, a następnie przesłać je do banku w dowolny sposób, który jest dla Ciebie akceptowalny i najwygodniejszy. Jeśli Twój bank oferuje międzynarodowe przelewy online, można to zrobić w ciągu kilku minut. Jeśli wymaga to osobistego złożenia wniosku o przeniesienie w oddziale, to zajmie to trochę więcej czasu.

   To, ile czasu zajmie bankowi przetworzenie i ponowne wysłanie przelewu, zależy od banku i jego szczegółowych zasad. Ogólnie rzecz biorąc, przelewy bankowe będą realizowane tylko w dni robocze, jeśli zostaną zgłoszone przed godziną graniczną banku. Te czasy graniczne będą się różnić, ale poniżej możesz znaleźć międzynarodowe czasy odcięcia przelewów dla niektórych z najpopularniejszych banków w USA.

   Bank
   Międzynarodowe czasy odcięcia drutu
   Jeśli zlecisz przelew w dniu roboczym przed godziną graniczną Twojego banku, powinien on zostać przetworzony tego samego dnia. W przeciwnym razie prawdopodobnie zostanie przetworzony następnego dnia roboczego. Środki za przelew i wszelkie opłaty za przelew są zwykle potrącane z Twojego konta w momencie przetwarzania przelewu.

   Ale tylko dlatego, że Twój bank przetwarza przelew międzynarodowy w tym dniu roboczym, nie oznacza, że ​​dotrze on na konto Twojego międzynarodowego odbiorcy tego samego dnia. Wiele witryn podaje, że przelew międzynarodowy powinien zwykle dotrzeć w ciągu 1-5 dni roboczych. Ale istnieje wiele czynników, które mogą wydłużyć czas transferu. Więcej o tych czynnikach później.

   Jak długo trwa międzynarodowy przelew z TransferWise?

   Przelewy TransferWise działają trochę inaczej niż zwykłe banki. Jego inteligentna nowa technologia łączy lokalne konta bankowe na całym świecie co prawie zawsze przekłada się na niższe koszty i krótszy czas przelewów.

   Podobnie jak w przypadku każdej innej usługi transferu, TransferWise nie może zagwarantować czasu transferu, ponieważ wiąże się to z wieloma czynnikami.

   Szacowany czas przybycia pieniędzy możesz znaleźć, przechodząc do strony głównej TransferWise i wprowadzając:

   • Twoja kwota i waluta wysyłania
   • Sposób, w jaki zapłacisz za przelew (ma to wpływ na to, jak szybko dotrze)Waluta, którą ma otrzymać odbiorca
   Kraj docelowy
   Całkowity średni czas transferu
   Wells Fargo 17:00 czasu wschodniego (EST)
   Chase Bank 16:00 czasu wschodniego (EST)
   Bank Ameryki 17:00 czasu wschodniego (EST)
   Citibank US 17:15 czasu wschodniego (EST)
   Australia (AUD) 0-2 dni robocze
   Brazylia (BRL) 0-1 dni roboczych
   Kanada (CAD) 1-2 dni robocze
   Indie (INR) 0-2 dni robocze
   Indonezja (IDR) 0-2 dni robocze
   Europa (EUR) 0-2 dni robocze
   Meksyk (MXN) 0-2 dni robocze
   Nigeria (NGN) 0-1 dni roboczych
   Filipiny (PHP) 1-2 dni robocze
   Singapur (SGD) 0-1 dni roboczych
   Tajlandia (THB) 1-3 dni robocze
   Wielka Brytania (GBP) 0-1 dni roboczych
   ZEA (AED) 1-2 dni robocze

   Jak długo trwa otrzymanie przelewu międzynarodowego?

   Co zabawne, to koniec międzynarodowego przelewu bankowego, który często może zająć najwięcej czasu. W naszym coraz bardziej cyfrowym świecie większość transakcji bankowych odbywa się online, więc można by pomyśleć, że przelew bankowy można wykonać natychmiast, prawda? Nie do końca.

   Dzięki temu banki mogą przyczynić się do zapobiegania oszustwom.

   Jeśli doszło do oszukańczego przelewu, nie ma nadziei na odzyskanie środków po zakończeniu przelewu. Dlatego przelewy bankowe – zarówno krajowe, jak i międzynarodowe – są wykonywane w szeregu etapów, które są często celowo spowalniane. I właśnie dlatego, po części, po wysłaniu międzynarodowego przelewu bankowego może minąć nawet 5 dni roboczych, a w niektórych przypadkach nawet dłużej, zanim środki będą dostępne na koncie odbiorcy.

   Po zainicjowaniu międzynarodowego przelewu, środki są potrącane z konta nadawcy. Instrukcje przelewu są następnie zwykle przesyłane przez sieć SWIFT, przechodząc przez nawet do 3 banków pośredniczących lub korespondentów, zanim ostatecznie trafią do miejsca docelowego.

   Gdy środki dotrą do banku odbiorcy, na tym końcu przelewu może być jeszcze czas przetwarzania, który wstrzymuje działania. Oznacza to, że może minąć jeszcze więcej czasu, zanim kwota przelewu pojawi się jako środki do wykorzystania na koncie bankowym odbiorcy – nawet jeśli pieniądze już tam są.

   I to w przypadku międzynarodowego przelewu bankowego, w którym wszystko przebiega gładko. Istnieje wiele innych czynników, które mogą spowolnić transfer.

   Jakie czynniki wpływają na czas trwania międzynarodowego przelewu bankowego lub przelewu SWIFT?

   Istnieje wiele czynników, które mogą opóźnić międzynarodowy przelew bankowy. Niektóre z nich są poza twoją kontrolą, ale inne można złagodzić dzięki starannemu planowaniu.

   Błędy dotyczące szczegółów odbiorcyJednym z najczęstszych problemów, które spowalniają transfer, jest w rzeczywistości problem, na który możesz mieć kontrolę. A to gwarantuje poprawność danych bankowych odbiorcy.

   Jeśli wysyłasz pieniądze za granicę za pośrednictwem swojego banku, upewnij się, że podane informacje są dokładne. W tym wszelkie banki pośredniczące, kody SWIFT / BIC, numery kont, nazwy odbiorcy i jego banku oraz wszelkie dodatkowe niezbędne instrukcje dotyczące płatności. Wszelkie błędy w dostarczonych informacjach mogą skutkować opóźnieniem lub utratą transferu – kłopotem, z którym nikt nie chce się zajmować.

   Jeśli na przykład wysyłasz pieniądze przez TransferWise, zazwyczaj potrzebujesz danych lokalnego konta bankowego, a nie danych międzynarodowych. Dlatego upewnienie się, że masz odpowiedni zestaw informacji, znacznie przyczyni się do szybkiego dostarczenia pieniędzy.

   Święta państwoweAby mieć pewność, że Twój międzynarodowy przelew bankowy dotrze do miejsca docelowego tak szybko, jak to możliwe, będziesz chciał wiedzieć o dniach ustawowo wolnych od pracy zarówno w Twoim kraju, jak iw kraju odbiorcy. Banki mogą być otwarte w Twoim kraju, ale w kraju odbiorcy mogą obowiązywać inne dni wolne od pracy.

   Niektóre kraje zamykały systemy bankowe w dni świąteczne w tygodniu. Oznacza to, że w zależności od tego, kiedy wysyłasz pieniądze, nie może być otwartego banku, który mógłby przetworzyć przelew po stronie odbiorcy. Uważne planowanie może pomóc uniknąć tego rodzaju sytuacji.

   WeekendyPodobnie weekendy mogą opóźniać transfer. Chociaż banki w USA są zamknięte w sobotę i niedzielę, weekend nie jest taki sam na całym świecie. Na przykład w wielu krajach Bliskiego Wschodu, takich jak ZEA czy Egipt, weekend wypada w piątek i sobotę. Oznacza to, że będziesz chciał się upewnić, że planujesz przelew, aby wysłać go w dzień roboczy.

   I, jeśli to możliwe, poproś o przelew na początku tygodnia roboczego, aby miał czas na dotarcie i przetworzenie w kraju odbiorcy, zanim weekend nadejdzie i wstrzyma proces.

   Stosowane walutyJeśli przelew musi zostać odebrany w innej walucie niż ta, w której go wysyłasz, możliwe, że może to opóźnić czas przetwarzania. Niestety niewiele możesz z tym zrobić, chyba że Twój bank zezwoli na wysłanie przelewu w walucie krajowej odbiorcy. Lub korzystasz z alternatywnej usługi, takiej jak TransferWise, w której konwersja często może nastąpić natychmiast.

   Strefy czasoweŚrodek dnia w USA to wieczór dla Europy. Albo, z drugiej strony, w większości Azji głównym dniem roboczym są Stany Zjednoczone. Co oznacza, że ​​być może będziesz musiał wykonać kilka wymyślnych obliczeń, aby prawidłowo ustawić transfer. Nawet jeśli Twój dzień roboczy jest otwarty w Ameryce, nie oznacza to, że indyjski system bankowy jest aktywny i działa.

   Jak płacisz za przelewOgólnie rzecz biorąc, jeśli wysyłasz pieniądze za pośrednictwem swojego banku, płatność za przelew bankowy jest po prostu automatycznie potrącana z konta, z którego są pobierane środki przelewu.

   Jednak wiele banków i usług, takich jak TransferWise, oferuje inne opcje płatności. Na przykład przelew opłacony kartą debetową będzie szybszy niż przelew bankowy (ACH), a nawet krajowy przelew bankowy w TransferWise.

   Bank lub firma ułatwiająca przelewNiektóre banki i usługi transferowe są po prostu szybsze niż inne. Niewiele możesz zrobić, aby to zmienić, ale przed skorzystaniem z usługi poszukaj szacunkowego czasu trwania transferu.

   Jeśli spieszysz się z dostarczeniem pieniędzy do miejsca przeznaczenia, możesz rozejrzeć się za szybszą usługą. Jeśli nie jesteś zadowolony z czasów przelewów w Twoim banku, rozważ usługę przelewu pieniędzy online, taką jak TransferWise. TransferWise może być w stanie przelać Twoje pieniądze szybciej i bez wielu opłat, które zwykle wiążą się z tradycyjnym przelewem bankowym.

   Liczba banków pośredniczących / korespondentówTwój bank może mieć bezpośrednią linię komunikacyjną z bankiem odbiorcy. Jeśli tak jest, masz szczęście. Jeśli tak nie jest, w zależności od banku i banku odbiorcy może zająć do 3 banków pośredniczących, aby pomóc Twoim pieniędzmi po drodze. A to wymaga czasu.

   Kraj docelowyW niektórych krajach infrastruktura bankowa jest wolniejsza niż w innych, co oznacza, że ​​komunikacja między bankami i wysyłanie pieniędzy do miejsca docelowego może zająć trochę czasu. W innych krajach mogą obowiązywać bardziej strome przepisy, które powodują, że płatności podlegają rygorystycznym metodom zapobiegania oszustwom, co może je jeszcze bardziej spowolnić.

   Przepisy dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy i oszustwomW walce z globalnym terroryzmem i oszustwami banki i instytucje finansowe muszą przestrzegać surowych przepisów i praw określonych przez lokalne i międzynarodowe organy zarządzające. Oznacza to, że pomimo najlepszych starań zarówno Ciebie, jak i Twojego banku, może się zdarzyć, że niektóre płatności będą wymagały kilku dodatkowych czeków. Niestety, jeśli tak się stanie, często brakuje informacji, które instytucje mogą legalnie przekazać podczas tego procesu. Co nie tylko powoduje zamieszanie i frustrację po stronie klienta, ale może znacznie spowolnić prędkość.

   Bez względu na powód wykonywania międzynarodowego przelewu bankowego, czekanie i zastanawianie się, kiedy nadejdą pieniądze, może być jedną z najbardziej denerwujących części. Mamy nadzieję, że ten przewodnik dał ci lepsze wyobrażenie o tym, czego się spodziewać, a co ważniejsze, pokazał, co możesz zrobić, aby upewnić się, że drut dotrze do miejsca przeznaczenia w odpowiednim czasie.

   | — |

   | Niniejsza publikacja służy wyłącznie do ogólnych celów informacyjnych i nie ma na celu omówienia wszystkich aspektów tematów, którymi się zajmuje. Nie ma stanowić porady, na której należy polegać. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie treści niniejszej publikacji lub powstrzymaniem się od takich działań należy zasięgnąć profesjonalnej lub specjalistycznej porady. Informacje zawarte w tej publikacji nie stanowią porady prawnej, podatkowej ani innej profesjonalnej porady firmy TransferWise Limited lub jej podmiotów stowarzyszonych. Wcześniejsze wyniki nie gwarantują podobnego wyniku. Nie składamy żadnych oświadczeń, zapewnień ani gwarancji, wyraźnych ani dorozumianych, że treść publikacji jest dokładna, kompletna lub aktualna. |

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy