Inwestycja Warrena Buffetta w ropę o wartości 10 miliardów dolarów: co musisz wiedzieć

Category: Musisz Wiedzieć
17 lutego 2021

Berkshire Hathaway przeznacza część swoich zasobów pieniężnych na pracę w przemyśle naftowym.

Inwestorzy, którzy mają dość stale rosnących zapasów gotówki Berkshire Hathaway (NYSE: BRK-A) (NYSE: BRK-B), właśnie dostali powód do uśmiechu.

Berkshire Hathaway inwestuje 10 miliardów dolarów w spółkę naftową Occidental Petroleum (NYSE: OXY), aby pomóc firmie w przejęciu Anadarko Petroleum (NYSE: APC). To największa inwestycja Berkshire Hathaway od jakiegoś czasu. Nie jest to jednak zwykła inwestycja w akcje, więc oto podsumowanie tego, co inwestorzy powinni wiedzieć.

Źródło obrazu: The Motley Fool.

Kilka szczegółów dotyczących tej oferty inwestycyjnej

W zamian za 10 miliardów dolarów Berkshire otrzyma akcje uprzywilejowane, z których roczna dywidenda wynosi 8%. Tak więc Berkshire ma otrzymać 800 milionów dolarów rocznego dochodu z inwestycji.

Ponadto Berkshire będzie mieć warranty na zakup aż 80 milionów akcji Occidental po 62,50 USD za akcję. Prosta matematyka mówi nam, że to zasadniczo daje Buffettowi możliwość zamiany połowy (5 miliardów dolarów) jego inwestycji na akcje zwykłe po tej z góry określonej cenie.

Inwestycja jest uwarunkowana finalizacją planowanego nabycia firmy Anadarko przez Occidental. Occidental niedawno przebił ofertę Chevron (NYSE: CVX) na Anadarko, oferując 38 miliardów dolarów dla firmy – 5 miliardów dolarów premii w stosunku do oferty Chevron. Anadarko nadal rozważa ofertę Occidental, dopóki obowiązuje umowa z Chevron. Możliwe jest również, że Chevron zdecyduje się zwiększyć swoją ofertę o 33 miliardy dolarów.

Pod wieloma względami ta inwestycja znajduje się tuż przy alei Berkshire. Spółce nie brakuje inwestycji związanych z energią, zarówno w portfelu akcji, jak iw zbiorze spółek zależnych w 100%. A struktura inwestycji, w ramach której Berkshire otrzymuje kombinację akcji uprzywilejowanych i warrantów, nie jest niczym nowym.

To, co czyni tę inwestycję rzadką, to fakt, że Buffett rzadko zbliża się do wojen licytacyjnych. Zaledwie kilka lat temu Buffett natychmiast zrezygnował z dużego przejęcia mediów, gdy został przelicytowany.

Brzmi to niesamowicie podobnie do innej inwestycji Buffetta

Warren Buffett wykorzystywał wcześniej preferowaną strukturę akcji i warrantów przy zawieraniu transakcji. W rzeczywistości dokładnie w ten sposób Bank of America (NYSE: BAC) stał się jedną z największych pozycji w portfelu akcji Berkshire.

W obliczu kryzysu finansowego Buffett zdecydował się zainwestować 5 miliardów dolarów w Bank of America. Inwestycja ta dotyczyła akcji uprzywilejowanych, które wypłacały Berkshire roczną dywidendę w wysokości 6%, a także obejmowały warranty na zakup 700 milionów akcji banku po 7,14 USD każda.

Transakcja okazała się jedną z najbardziej udanych inwestycji Buffetta wszechczasów. W chwili pisania tego tekstu Bank of America kosztuje około 31 USD za akcję, czyli ponad czterokrotnie wyższą niż cena wykonania warrantów Buffetta.

Chociaż nie mówię, że cena akcji Occidental wzrośnie czterokrotnie w ciągu najbliższych kilku lat, chodzi o to, że Buffett jest mistrzem w zawieraniu transakcji. Podobnie jak w przypadku Bank of America, nawet jeśli akcje zwykłe nigdzie nie trafią, Buffett zapewnił niezły strumień dochodów bez względu na wszystko, a także poważny potencjał wzrostu, jeśli wszystko pójdzie dobrze.

Wreszcie! Znacząca inwestycja dla Berkshire

Żeby było jasne, ta inwestycja nie została jeszcze sfinalizowana. Przejęcie Anadarko przez Occidental jest dalekie od pewności, a jeśli się nie uda, ta okazja inwestycyjna prawie na pewno zniknie.

Mimo to akcjonariusze Berkshire Hathaway powinni zinterpretować to jako dobrą wiadomość. Firmie udało się znaleźć miejsce, w którym można by zainwestować znaczną kwotę pieniędzy przy wysokim gwarantowanym zwrocie, z potencjałem na jeszcze większe korzyści w przyszłości.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy