Dlaczego bogaci nie inwestują w fundusze indeksowe?

Category: Sobie Pozwolić
17 lutego 2021

Warren Buffett może być najsłynniejszym inwestorem na świecie i często zachwala korzyści płynące z inwestowania w tanie fundusze indeksowe. W rzeczywistości polecił powiernikowi swojej posiadłości inwestować w fundusze indeksowe.

„Moja rada dla powiernika nie może być prostsza: umieść 10% gotówki w krótkoterminowych obligacjach rządowych i 90% w bardzo tanim funduszu indeksowym S&P 500 – zauważył w dorocznym piśmie Berkshire Hathaway z 2013 r. Skierowanym do akcjonariuszy . Wcześniejsze  

Jednak pomimo rady Buffetta, bogaci zazwyczaj nie inwestują w proste, tanie fundusze indeksowe odpowiadające rynkowi. Zamiast tego inwestują w indywidualne firmy, sztukę, nieruchomości, fundusze hedgingowe i inne rodzaje inwestycji o wysokich kosztach wejścia. Te ryzykowne inwestycje generalnie wymagają wysokich kosztów zakupu i wiążą się z wysokimi opłatami, a jednocześnie dają szansę na duże zyski.

Jak bogaci inwestują

Jako przykład weźmy pod uwagę Steve’a Ballmera, byłego dyrektora generalnego Microsoft, który zgłasza wartość netto około 70 miliardów dolarów. Pomimo odejścia z Microsoftu posiada ponad 300 milionów udziałów w firmie, inwestycję wartą wiele miliardów dolarów. Wcześniejsze  

Niektóre z innych sposobów, w jakie Ballmer zdecydował się zainwestować swoje pieniądze, obejmowały około 4% udziałów w Twitterze (zanim sprzedał swoje udziały w 2018 r.), A także inwestycje w nieruchomości w Hunts Point, Waszyngtonie i Whidbey Island. Kupił drużynę koszykówki LA Clippers za 2 miliardy dolarów. Jego bogactwo koncentruje się w kilku inwestycjach – daleko od setek inwestycji, które pojawiają się w związku z sugestią Buffetta (i wielu ekspertów od finansów osobistych) dotyczącą kupowania funduszy indeksowych o niskich opłatach.

Fundusze hedgingowe są również popularne wśród bogatych. Te fundusze bogatych wymagają od inwestorów wykazania wartości netto 1 000 000 USD lub więcej i zastosowania wyrafinowanych strategii mających na celu pokonanie rynku. Ale fundusze hedgingowe pobierają około 2% opłat i 20% zysków. Inwestorzy muszą uzyskać ogromne zyski, aby wesprzeć te wysokie opłaty!

Nie oznacza to, że bogaci nie posiadają tradycyjnych akcji, obligacji i inwestycji w fundusze – mają. Jednak ich bogactwa i zainteresowania otwierają drzwi do innych rodzajów ekscytujących i ekskluzywnych inwestycji, które zwykle nie są dostępne dla przeciętnego człowieka.

Dlaczego bogaci nie inwestują w tanie fundusze indeksowe?

W ciągu ostatnich 90 lat średni indeks S&P 500 wynosił około 9,5% w ujęciu rocznym. Można by pomyśleć, że bogaci byliby zadowoleni z tego rodzaju zwrotu z inwestycji. Na przykład 10 038,47 USD zainwestowanych w indeks S&P 500 w 1955 r. Było na koniec 2016 r. Warte 3 286 458,70 USD. Inwestowanie na całym rynku za pomocą funduszy indeksowych zapewnia stały zwrot przy minimalizacji ryzyka związanego z poszczególnymi akcjami i innymi inwestycjami.

Ale bogaci mogą sobie pozwolić na podjęcie ryzyka w służbie pomnożenia swoich milionów (lub miliardów). Jako inny przykład spójrz na światowej sławy inwestora i spekulanta, George’a Sorosa. Kiedyś zarobił 1,5 miliarda dolarów w ciągu jednego miesiąca, zakładając, że funt brytyjski i kilka innych europejskich walut zostało przewartościowanych w stosunku do niemieckiej marki Deutsche. Wcześniejsze  

Fundusze hedgingowe dążą do tego rodzaju nadzwyczajnych zysków, chociaż historia pełna jest przykładów lat, kiedy wielu funduszom hedgingowym nie udało się osiągnąć lepszych wyników niż indeksy giełdowe. Ale mogą też bardzo się opłacić swoim bogatym klientom. Dlatego zamożni są gotowi zaryzykować wysokie opłaty wpisowe w wysokości od 100 000 do 25 milionów dolarów, aby mieć szansę na osiągnięcie wielkich zysków.

Zwyczaje inwestycyjne jednego procenta również odzwierciedlają ich zainteresowania. Ponieważ większość bogatych ludzi zarobiła miliony (lub miliardy) na biznesie, postrzegają tę ścieżkę jako sposób na dalsze maksymalizowanie swoich finansów przy jednoczesnym trzymaniu się tego, co wiedzą najlepiej – struktury korporacyjnej i wyników rynkowych. Lubią też sztukę, samochody, domy i przedmioty kolekcjonerskie. Kupując te luksusy, bogaci polepszają swój styl życia i cieszą się z docenienia ich wartości jako miłej premii za ich wartość netto.

Podsumowanie

Bogaci mają ogromne dochody, wartość netto i możliwości. Chociaż szukają unikalnych inwestycji w nadziei na spektakularne zyski, nie wszystkie ich przedsięwzięcia opłacają się zwrotami większymi niż fundusz indeksowy o niskich opłatach. Ponieważ jednak mają wystarczająco dużo gotówki, aby przetrwać, są mniej zależni od stałych zwrotów. Prosta strategia inwestycyjna w fundusze indeksowe o niskich opłatach jest wystarczająco dobra dla Warrena Buffetta i wystarczająco dobra dla przeciętnego inwestora.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy