Co to znaczy, że w bankomacie jest napisane „Zastrzeżony”?

Category: Będziesz Mógł
17 lutego 2021

6 wskazówek, jak oszczędzać, korzystając z najpopularniejszych aplikacji do dostarczania posiłków

Kiedy ekran bankomatu pokazuje, że Twoja karta jest zastrzeżona, oznacza to, że Twój bank ciężko pracuje, chroniąc Cię przed oszustwami lub innymi problemami. Banki, spółdzielcze kasy pożyczkowe, rachunki maklerskie i inni wydawcy kart debetowych dokładają wszelkich starań, aby zapobiegać oszustwom, a Ty jesteś beneficjentem ich systemów wykrywania problemów. Zamrażając podejrzaną kartę, złodzieje nie mogą jej używać do robienia nalotów na Twoje konto i kradzieży pieniędzy.

Jeśli karta bankomatowa podlega ograniczeniom, nie będziesz mógł z niej korzystać, ponieważ prawdopodobnie została zamrożona, aby chronić Cię przed oszustwami.

Przyczyny ograniczeń

Gdy Twoja karta debetowa / bankomatowa zostanie ograniczona, nie będziesz mógł z niej ponownie korzystać, dopóki Ty i Twoja instytucja finansowa nie rozwiążecie problemu. Banki zwykle bardzo chronią posiadaczy kont, więc szukają nietypowego użycia kart.

Na przykład, jeśli mieszkasz w Chicago, a Twoja karta jest nagle używana w kasynie w Las Vegas, Twój bank może ograniczyć Twoją kartę i poprosić o weryfikację użycia. Inną flagą ostrzegawczą byłby nietypowy zakup dużego biletu lub próba opróżnienia konta bankowego w bankomacie. Każdy bank ustanawia własny system alertów, które mogą spowodować, że ograniczy Twoją kartę.

Inne możliwe przyczyny ograniczeń obejmują zgłoszenie zgubienia lub kradzieży karty lub na żądanie strony trzeciej, takiej jak organy ścigania. Ponadto bank może zamrozić Twoje konto, jeśli zostanie ono przekroczone, jesteś winien prowizje bankowi lub osoba trzecia zastawi Twoje konto.

Jak odpowiedzieć

Bank będzie chciał z Tobą porozmawiać o tym, dlaczego ograniczył Twoją kartę. Najpierw spróbuje zweryfikować Twoją tożsamość, często wysyłając Ci wiadomość e-mail lub SMS z kodem. Albo może poprosić Cię o informacje identyfikacyjne, takie jak ostatnie cztery cyfry numeru ubezpieczenia społecznego lub odpowiedź na tajne pytanie. Gdy bank upewni się, że to naprawdę Ty, przedstawiciel wyjaśni Ci powód zamrożenia karty.

W niektórych przypadkach Twoja instytucja finansowa może anulować kartę i wysłać nową. Jest to typowe, jeśli Twoja karta została zgubiona, skradziona lub użyta w celu oszustwa. Z drugiej strony, bank może znieść ograniczenia, jeśli zapewnisz go o wątpliwej transakcji. Na przykład, możesz faktycznie spędzać wakacje w Las Vegas i naprawdę poprosić o pieniądze w bankomacie kasyna.

Zagrożenia high-tech

Szumowanie kart to jeden ze sposobów, w jaki złodzieje kradną numery kont i PIN-y kart debetowych. Złodzieje mogą zainstalować urządzenie do kopiowania danych, które nielegalnie odczytuje informacje o karcie, na legalnych czytnikach kart i bankomatach, a następnie wykorzystać te informacje do nieuczciwego wykorzystania informacji o koncie. Naruszenie danych to kolejne zagrożenie, w którym hakerzy kradną prywatne informacje i wykorzystują je do włamania się na Twoje konta.

Jak chronić swoje karty

Federalna Komisja Handlu mówi, że należy chronić kod PIN swojej karty, nigdy nie ujawniając go innym osobom, nie nosząc go w portfelu lub portfelu i nie zapisując go na dowodach wpłaty, kopertach i innych dokumentach, które można obejrzeć. FTC radzi również, aby co miesiąc niezwłocznie sprawdzać wyciągi z konta i szukać nieautoryzowanego użycia karty. Ostrzega również przed ujawnieniem numeru karty lub konta bankowego przez telefon. Na koniec radzi ci pociąć stare karty przed ich wyrzuceniem.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy