Co to znaczy, że Twój dług zostanie uznany za nieściągalny?

17 lutego 2021

Ujawnienie reklamodawcy

Jesteśmy niezależną porównywarką reklamową. Naszym celem jest pomóc Ci w podejmowaniu mądrzejszych decyzji finansowych, zapewniając interaktywne narzędzia i kalkulatory finansowe, publikując oryginalne i obiektywne treści, umożliwiając bezpłatne prowadzenie badań i porównywanie informacji – tak, abyś mógł z pewnością podejmować decyzje finansowe.

Bankrate współpracuje z emitentami, w tym między innymi z American Express, Bank of America, Capital One, Chase, Citi i Discover.

Jak zarabiamy pieniądze.Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm, które nam wynagradzają. Ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie, w tym na przykład na kolejność, w jakiej mogą się pojawiać w kategoriach aukcji. Jednak ta rekompensata nie ma wpływu na publikowane przez nas informacje ani recenzje, które widzisz na tej stronie. Nie uwzględniamy wielu firm ani ofert finansowych, które mogą być dla Ciebie dostępne.

 • 30 lipca 2020 /
 • 4 minuty czytaniaPodziel się tą stroną

  DzielićW Bankrate staramy się pomóc Ci podejmować mądrzejsze decyzje finansowe. Chociaż przestrzegamy ścisłej rzetelności redakcyjnej, ten post może zawierać odniesienia do produktów naszych partnerów. Oto wyjaśnienie, w jaki sposób zarabiamy pieniądze.

  Uczciwość redakcyjnaBankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że Twoje interesy są na pierwszym miejscu. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe.

  Kluczowe zasadyCenimy Twoje zaufanie. Naszą misją jest dostarczanie czytelnikom dokładnych i bezstronnych informacji, a my stosujemy standardy redakcyjne, aby to zapewnić. Nasi redaktorzy i reporterzy dokładnie sprawdzają zawartość redakcyjną, aby upewnić się, że informacje, które czytasz, są dokładne. Utrzymujemy zaporę ogniową między naszymi reklamodawcami a naszym zespołem redakcyjnym. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców.

  Niezależność redakcyjnaRedakcja Bankrate pisze w imieniu CIEBIE – czytelnika. Naszym celem jest udzielenie najlepszych porad, które pomogą Ci podejmować mądre decyzje dotyczące finansów osobistych. Przestrzegamy ścisłych wytycznych, aby mieć pewność, że reklamodawcy nie mają wpływu na nasze treści redakcyjne. Nasz zespół redakcyjny nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od reklamodawców, a nasze treści są dokładnie sprawdzane pod kątem dokładności. Niezależnie od tego, czy czytasz artykuł, czy recenzję, możesz ufać, że otrzymujesz wiarygodne i niezawodne informacje.

  Jak zarabiamy pieniądzeMasz pytania dotyczące pieniędzy. Bankrate ma odpowiedzi. Nasi eksperci pomagają Ci opanować Twoje pieniądze od ponad czterech dekad. Nieustannie dążymy do zapewnienia konsumentom fachowych porad i narzędzi potrzebnych do odniesienia sukcesu przez całe życie.

  Bankrate przestrzega ścisłej polityki redakcyjnej, więc możesz mieć pewność, że nasze treści są uczciwe i dokładne. Nasi wielokrotnie nagradzani redaktorzy i reporterzy tworzą uczciwe i dokładne treści, które pomogą Ci podejmować właściwe decyzje finansowe. Treści tworzone przez naszą redakcję są obiektywne, oparte na faktach i nie mają na nie wpływu nasi reklamodawcy.

  W przejrzysty sposób wyjaśniamy, w jaki sposób możemy zapewnić Ci wysokiej jakości treści, konkurencyjne ceny i przydatne narzędzia, wyjaśniając, w jaki sposób zarabiamy.

  Bankrate.com to niezależny, wspierany przez reklamy wydawca i porównywarka. Otrzymujemy wynagrodzenie w zamian za umieszczenie sponsorowanych produktów i usług lub kliknięcie przez Ciebie niektórych linków zamieszczonych w naszej witrynie. Dlatego ta rekompensata może mieć wpływ na to, jak, gdzie iw jakiej kolejności pojawiają się produkty w kategoriach aukcji. Inne czynniki, takie jak nasze własne zasady dotyczące zastrzeżonej witryny internetowej oraz to, czy produkt jest oferowany w Twojej okolicy lub w wybranym przez Ciebie zakresie oceny kredytowej, również mogą wpływać na to, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie. Chociaż staramy się oferować szeroką gamę ofert, Bankrate nie zawiera informacji o każdym produkcie lub usłudze finansowej lub kredytowej.

  Który bank wybrać?Uzyskaj spersonalizowane rekomendacje bankowe w 3 prostych krokach.ZaczynajJeśli masz zaległości w spłacie płatności kartą kredytową lub pożyczką przez wiele miesięcy, być może zauważyłeś obciążenie w raporcie kredytowym. Na pierwszy rzut oka może to wyglądać jak darmowy bilet, który nie pociąga Cię już do odpowiedzialności za dług.

  W rzeczywistości wierzyciele nadal mogą próbować odzyskać umorzony dług. Oto, co musisz wiedzieć o tym, czym jest odpis, jakie może być Twoje zobowiązanie i co oznacza dla kredytu.

  Co to jest odpis?

  Spłacany dług jest usuwany z bilansu wierzyciela. Zwykle ma to miejsce, gdy płatność jest przeterminowana od 90 do 180 dni. Jeżeli do tego czasu nie zostanie dokonana żadna płatność, wierzyciel przyjmuje, że dług jest mało prawdopodobny do spłaty w najbliższej przyszłości. Ponieważ zaległy dług nie może zostać przeniesiony do ksiąg wierzyciela jako aktywa obrotowe, wierzyciel oznacza dług jako „umorzony.

  Odpis w żaden sposób nie usuwa długu, który jesteś winien. Nadal istnieje i nadal jesteś za to odpowiedzialny. Wierzyciel lub agencja windykacyjna mogą nadal próbować odzyskać umorzony dług. W każdym stanie obowiązują przepisy o przedawnieniu, które ograniczają liczbę lat, przez które komornik może prawnie pozwać Cię do sądu.

  Przepisy różnią się w zależności od stanu i zależą od rodzaju spłacanego długu. Należy pamiętać, że niektórzy zbieracze mogą nadal podejmować próby odebrania przesyłki telefonicznie i pocztą, nawet jeśli nie mają możliwości pozywania sprawy do sądu.

  W jaki sposób odpis jako nieściągalny dług wpływa na raport kredytowy?

  Wierzyciele często zgłaszają do biur informacji kredytowej spłacone rachunki. Odpis z tytułu nieściągalnego długu źle odzwierciedla Twoją przeszłą historię płatności. Biorąc pod uwagę, że 35 procent Twojego wyniku FICO opiera się na historii płatności, możesz spodziewać się niekorzystnego wpływu na Twój wynik kredytowy.

  Oprócz pogorszenia zdolności kredytowej, niezapłacone obciążenie może zaszkodzić, gdy chcesz dokonać dużego zakupu za pomocą kredytu, wynająć mieszkanie lub ubiegać się o pracę. Firmy mogą uważać na kogoś z jakimikolwiek długoterminowymi, niezapłaconymi kontami kredytowymi.

  Jeśli zdecydujesz się spłacić odpisane konto, poniżający znak nadal nie zniknie z Twojej historii kredytowej. Zamiast tego może pojawić się w Twoim raporcie jako „odpłatne obciążenie. Może to nieco pomóc w uzyskaniu wyniku, w zależności od zastosowanego modelu punktacji, ale nadal może stanowić sygnał ostrzegawczy dla przyszłych wierzycieli.

  Obciążone rachunki i inne negatywne znaki pozostają w twoich raportach kredytowych przez siedem lat. Jeśli więc zdecydujesz się nie płacić, będziesz musiał czekać tak długo, aż obciążenia przestaną na Ciebie wpływać.

  Co zrobić, jeśli masz odpis

  Zgodnie z prawem wierzyciele i windykatorzy są zobowiązani do podania informacji o niespłaconym zadłużeniu na piśmie. Ta pisemna korespondencja nazywa się „zawiadomieniem o walidacji i jest wymagana w ciągu pięciu dni od skontaktowania się z Państwem. Pismo lub zawiadomienie powinno zawierać kwotę, którą rzekomo jesteś winien, nazwisko pierwotnego wierzyciela oraz instrukcje dotyczące sposobu zakwestionowania długu, jeśli nie jest on Twój.

  Po otrzymaniu zawiadomienia o walidacji zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy to konto jest moje? Upewnij się, że spłacony dług jest faktycznie Twój. Jeśli masz wspólne nazwisko lub krewnego o tym samym nazwisku (np. Osoby używające przyrostka „Jr i „Senior), mogło dojść do pomyłki co do tego, do kogo należy dług.
  • Czy konto jest rzeczywiście niezapłacone? Jeśli wiesz, że konto należy do Ciebie, ale nie pamiętasz o niespłaconym zadłużeniu, zapoznaj się z dokumentacją dotyczącą płatności. Po stronie wierzyciela mógł wystąpić błąd księgowy, zwłaszcza jeśli konto jest stare. Czy dług przekroczył termin przedawnienia? Zapytaj wierzyciela o ostatni zapisany na koncie termin spłaty. Zgodnie z prawem, jeśli wiedzą, muszą szczerze odpowiedzieć. Jeśli dług jest starszy niż przedawnienie w państwie prezydenta, możesz nie martwić się, że zostaniesz postawiony przed sądem. Jednak wierzyciele mogą nadal kontaktować się z Tobą w celu odzyskania długu, a stan konta będzie nadal widoczny w Twoim raporcie kredytowym przez siedem lat.Ostatecznie, jeśli konto odpisowe należy do Ciebie, jesteś prawnie odpowiedzialny za spłatę długu. Niektórzy kolekcjonerzy zgadzają się na obniżenie kwoty, a Ty możesz zdecydować o zapłaceniu kwoty rozliczenia. Jeśli dług zbliża się lub przekroczył przedawnienie, możesz zdecydować się nie spłacać spłacanego rachunku. Najlepiej skonsultować się z prawnikiem zajmującym się zadłużeniem, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję.

   Wskazówki, jak unikać naliczania opłat

   O ile to możliwe, najlepiej unikać całkowitego obciążenia konta jako długu nieściągalnego. Oto kilka sposobów na utrzymanie dobrej opinii u wierzyciela:

   • Opracowanie planu płatności. Wielu wierzycieli wolałoby pracować z Tobą nad możliwym do zarządzania planem płatności, niż w ogóle nie otrzymywać spłaty zadłużenia. Jeśli masz trudności finansowe, skontaktuj się z wierzycielami tak szybko, jak to możliwe, przed terminem następnej płatności.
   • Tworzenie budżetu. Przygotuj miesięczny budżet na podstawie cyklicznych rachunków i osobistych celów. Jeśli możesz, zbuduj fundusz awaryjny, aby pokryć co najmniej sześciomiesięczne wydatki w przypadku nieprzewidzianych wydatków lub bezrobocia. Następnie oceń, czy stać Cię na pożyczkę na kredyt.Podsumowując

    Odpis nie zwalnia Cię z długu, który jesteś winien. Nadal jesteś prawnie odpowiedzialny za niespłacony dług, a całkowite odbicie Twojej zdolności kredytowej od spłaconego konta zajmie trochę czasu. Jednak jak najszybsze zajęcie się kwestią spłaty może pomóc wcześniej niż później ocenić wpływ, jaki ma ona na przyszłą zdolność kredytową.

    Zdjęcie wyróżnione autorstwa Drazena Zigica z Shutterstock.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy